لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
حرمت استاد و شاگرد

با سلام

در روایات آمده که حق استاد بر شاگرد بسیار زیاد است و شاگرد باید براى کمال و پیشرفت به آن عمل کند. امام سجاد علیه السلام در این زمینه فرمودند: حق کسى که به تو علم یاد مى دهد این است که «اَلتَّعْظیمُ لَهُ وَ التَّوْقیرُ لِمَجْلِسِهِ؛ او را احترام کنى و بزرگش بدارى.»

آنچه که قرار است در این مجال از آن سخن به میان آوریم، موضوعی است که در گذشته باعث رشد و استحکام فرهنگ و هنر این مرز و بوم بوده است، و آن رابطه استاد و شاگردی و یا پیشکسوتان و هنرجویان است. اساس آموزش فنون در تمامی حرفه های زمان گذشته بر اساس رابطه تنگاتنگ استاد و شاگردی بوده است، و این در امر آموزش  نمود بیشتری داشته وصف نمونه این نوع آموزش که به آموزش سینه به سینه هم معروف است را در موسیقی ردیفی و خوشنویسی و نگارگری ... قطعاً شنیده اید، در این نوع رابطه، شاگرد در محضر استاد تنها به آموزش فن خاصی مشغول نبوده، بلکه در حضور وی تحصیل معرفت و اخلاق نیز می کرده است. به بیانی دیگر استاد، نه تنها به شاگرد آموزش حرفه می داده است بلکه وی را برای زندگی درست در جامعه نیز تربیت می کرده است، و شاگرد اکثر وقت خود را نزد استاد سپری می نموده است، و استاد با شکیبایی و دقت طی سالیانی نکات ریز حرفه را به شاگرد می آموخته تا شاگرد بعد از وی به عنوان ادامه دهنده راه استاد باشد و به شاگرد می آموخته تا هنر و حرفه و خود را به هر بهایی نفروشد.

 گاه شاگرد برای آموختن تمامی فنون حرفه، مشقت ها و دشواری های بی شماری را متحمل می گشته و جهت تکمیل اطلاعات خود از محضر چندین استاد بهره می جسته است. در تمامی مراحل آموزش و حتی بعد از اتمام آموزش هم هیچ گاه پیوند استاد و شاگرد قطع نمی شده، و حرمت استاد و شاگرد همواره پابرجا بوده است. سعی نابرده در این راه به جایی نرسی/ مزد اگر می طلبی طاعت استاد ببر

 اساتید همواره شاگردهای خود را مورد آزمایش قرار می دادند و در پذیرش آنها، نهایت دقت را می نمودند، و آنها را گزینش می کردند. شاگرد پس از گزینش و طی کردن مراحل مبتدی آموزش، نزد استاد به فراگیری اخلاق و معرفت می پرداخت، و اگر شاگرد در این مرحله کوتاهی و قصوری می کرد استاد از ادامه آموزش به وی ممانعت می کرد، این بود که شاگرد همواره تشنه آموختن بود و شاگردیِ استادش را مایه مباهات و افتخار می دانست.

اما متاسفانه در عصر حاضر خللی در این رابطه به وجود آمده است، آموزش در این دوره به یک سری کلاس های خشک آموزشگاهی خلاصه می شود، فرد هفته ای یک مرتبه و آن هم ساعت اندکی را از محضر استاد استفاده می کند، که در تمام طول کلاس سخنی از معرفت آن هنر به میان نمی آید، اساتید دیگر فردی را گزینش نمی کنند، و فرد را برای بیشتر آموختن و عشق ورزیدن تشنه نگاه نمی دارند، کمتر استادی می توان یافت که با زمان اندک کلاس های آموزشی به صحبت در باب موارد فوق بپردازد، هنرجو پس از چندی که در حضور استاد به آموزش فن و هنر پرداخت خود را مبرا از آموزش مجدد می بیند، و گاه داعیه استادی هم می نمایند، اینها همه مواردی است که بر روند صحیح آموزش تاثیر  نامطلوب نهاده و ارزش فن و هنر را تا حد نازلی پایین می آورد، و علم امروزه تنها زیبایی و نمود ظاهری خود را حفظ کرده و دیگر با تفکر و پشتوانه خلق نمی گردد.

علاوه بر موارد فوق که نتیجه نامطلوب آن را در آینده ای نه چندان دور شاهد خواهیم بود، آنچه که بیش از این هر ایرانی فرهنگ دوست را آزرده خاطر می نماید ارتباط گسسته پیشکسوتان با یکدیگر است، اساتیدی که در گذشته بر سر یک میز به تعلیم هنر پرداخته اند و در جوانی با یکدیگر رفاقتی عمیق داشته اند و هر یک منتقد درست یکدیگر بوده اند، اکنون دیگر رابطه ای را با یکدیگر برقرار نمی نمایند،

به داستان زیر دقت کنید:

یه استاد بود که سالیان سال شاگرد پرورش میداد در یک رشته هنری..

حدود سال 1354 بود که بنیانگزار هنری در شهر ما شد.. مدتها گذشت و تعداد شاگردان این استاد از 2000نفر گذشت و هرکدام از این شاگردان برای خود هنرمندی بزرگ شدند طوریکه هنرشان از استادشان برتر شد.

در این گذر زمان هم استاد هر روز پیرتر و شکسته تر میشد...

خوب مسلما استادی که کهولت سن پیدا کرده نمیتونه هنری را که در 25سالگی به هنرجویان ارائه کرده در سن پیری ارائه کنه..

ولی شیر شیر است اگرچه پیر باشد خلاصه گذشت و از بین این شاگردان موفق استاد یکی از انها به درجه استادی رسید..

اما چه سود؟ او با رسیدن به مرحله استادی گذشته اش را به ناگه فراموش کرد و کار را به جایی رساند که در مصاحباتی که با مطبوعات وقت داشت تلمذ نزد استادش را نیز کتمان نمود و نمکدان را شکست...

بله حرمت استاد را بجای نیاورد و به یکه تازی پرداخت...

این شاگرد تازه استاد شده حود شاگردانی چند داشت.. که از بین این شاگردان یکی از انها به مدارج بالای هنری رسید...

و هنر خودرا در حد استادش رسانید.. اما چند صباحی گذشت و از اطرافیان به گوشمان رسید که این شاگرد و استاد طوری باهم دعوا کردند که شاگرد چنان سیلی به گوش استاد نواخته بود که کار استاد را به درمانگاه رسانده بود....

این هم نتیجه نمک نشناسی و حرمت استاد نگه نداشتن.

سرتون رو درد نیارم یه چیزی از یکی از دانشجوهای اسبقم دیدم که خیلی به دلم ننشت امیدوارم بیشتر توی روابطمون با اساتید (البته من خودمو معلم می دونم نه استاداینو از قول یکی از اساتید دوره کارشناسی می گم)دقت کنیم.

علی یارتون


ضریب بازگشت یا reflexion coefficient

سلام

ضریب بازگشت ضریبی است که مانع نسبی برای عبور مواد از میان غشای مویرگی می باشد. ضریب بازگشت برای آب صفر و برای آلبومین تقریباً 1 می‌باشد. مواد محلول قابل فیلتره شدن ضرایب بازگشتی بین 0 و 1 دارند. همین‌طور بافت‌های مختلف ضرایب بازگشتی متفاوتی برای یک مولکول‌ یکسان دارند. به عنوان مثال مویرگ‌های سینوزوئیدی در کبد به همة مواد محلول در پلاسما نفوذپذیر بوده (پروتئین‌ها به راحتی عبور می‌کنند) و ضریب بازگشتی آن صفر است. از طرفی مویرگ‌های مغزی نسبت به پروتئین‌ها نفوذ ناپذیر بوده و ضریب بازگشتی آن ها یک می‌باشد.

یاعلی


برچسب‌ها:
اسامی قبول شدگان گروه آموزشی تضمین

با سلام به تمامی عزیزان مخصوصا به قبول شدگان ارشد و علوم پایه

گروه آموزشی تضمین به تمام دوستانی که درآزمون موفق شدند تبریک ویژه میگوید و برای دوستانی که قصد شرکت در آزمون سال بعد را دارند آروزی موفقیت دارد.

بسیار خوشحالیم که گروه آموزشی تضمین (گات) در آزمون های کارشناسی ارشد وعلوم پایه افتخار کسب کرد و از بین دوستانی که با این گروه فعالیت داشتند و از امکانات این گروه (جزوات آموزشی- کلاس حضوری- مشاوره و برنامه ریزی) استفاده نمودند قبول شدگان در رشته های اناتومی و فیزیولوژی و علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی دارد. مجددا به این دوستان تبریک میگوییم.

مدیریت گروه تضمین

خانمها:

 راوندی در رشته آناتومی

نیازوند در رشته اناتومی

جهرمی در رشته اناتومی

حبیبی در رشته فیزیولوژی

ملک لو در رشته فیزیولوژی

طهرانی در رشته فیزیولوژی

زارع پور در رشته فیزیولوژی

محمودی در رشته فیزیولوژی

پورگنجی در رشته فیزیولوژی

فریدونی در رشته فیزیولوژی

قلمی در رشته فیزیولوژی

محمد محمدی در رشته بیوشیمی

غلامی در رشته بیوشیمی

 

آقایان:

وحیدی در رشته آناتومی

سجاد حسن زاده در رشته آناتومی

علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

حسن فهیمی

درناز دولت

نگار معرفت

مرجان مسلمی

مهسا اخباری

محدثه اخباری

یوسف زاده

شیما عبدی

شیما رحیمی


پستی متفاوت!!!!دانلود آهنگ خورشید خونه با صدای حسین زمان

سلام به همه دوستان و هواداران حسین زمان

لینک دانلود آهنگ خورشید خونه با صدای حسین زمان برای اولین بار از وب

آهنگساز: محمد رضا چراغعلی

شاعر: افشین سرفراز

حجم آهنگ با کیفیت 320: 13.9 مگابایت

دانلود

نظر یادتون نره

یا علی


حماسه 8 سال دفاع مقدس را جاودانه سازیم

سلام

شاید یه ذره دیر باشه اما همونم غنیمت...

شاید این پست به مطالب این وبلاگ علمی نخوره اما هر چه داریم از شهداست...

این قسمت در مورد 8 سال دفاع مقدس است امید وارم خوشتون بیاد.

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

در 31 شهریور سال 1359 رژیم بعثی عراق با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلا می جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلا می آغاز کرد که به دفاع مقدس 8 ساله ملت ایران منجر شد.
صدام حسین با ظاهر شدن در برابر دوربین های تلویزیون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلا م کرد. جنگی نابرابر در شرایطی به ایران اسلا می تحمیل شد که از جانب استکبار جهانی به ویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح های وابسته به غرب و شرق، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری های نظامی درصدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلا ب، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند. آمریکا برای به سازش کشاندن جمهوری اسلا می و در نهایت تسلیم آن ها حمایت پنهان  و آشکار خود را در کلیه زمینه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و ... از رژیم بعثی عراق به اجرا گذاشت. از سوی دیگر نیز ابرقدرت دیگر جهان یعنی شوروی که متحد عراق محسوب می شد، خصومتش را با نظام اسلا می که شعار نه شرقی و نه غربی را سرلوحه کار خود قرار داده بود و در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی، این تجاوز را محکوم کرده بود، بیش از پیش نمود. ارتش عراق که بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یک هفته ای تهران را در سر می پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه های اهواز و خرمشهر پیش تاخت. تحت چنین شرایطی امام خمینی(ره) به خروش آمد و ندای ملکوتیش دل های شیفتگان انقلا ب و نظام را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلا می نمود، به طوری که میلیون ها نفر از اقشار مختلف مردم اعم از کارگر و کارآفرین، کارمند و مدیر،  بی سواد و باسواد، دانش آموز و دانشجو در کنار روحانیت با تشکیل ارتش بیست میلیونی بدون امکانات و تجهیزات و حتی آموزش های نظامی به مقاومت پرداختند. علی رغم کارشکنی های رئیس جمهور وقت بنی صدر،  دفاع مقدس  مردم مسلمان و انقلا بی ایران شکل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه ها شتافتند. پس از شکل گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلا بی و طرد نیروهای وابسته، حماسه ای مقدس شکل گرفت که در تاریخ ایران اسلا می بی  سابقه بود. حماسه دفاع مقدسی که برکات و دستاوردهای بی نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین، ستون های نظام اسلا می را تا مدت ها مستحکم نمود. به مناسبت بزرگداشت این همه مجاهدت و ایثار هر سال 31 شهریور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.
اما نبایستی  تجلیل و قدردانی از افرادی که بدون هیچ چشم داشت مالی با نثار جان و مالشان و صرفا با هدف صیانت از اسلا م و دفاع از تمامیت ارضی این مرز و بوم قیام و در جبهه های حق علیه باطل شرکت نمودند، به این دوره کوتاه محدود گردد. به یاد بیاوریم که در هشت سال دوران دفاع  مقدس انبوهی از فرهنگ ها و شخصیت ها شکل گرفت به طوری  که جمعی از رزمندگان دعوت حق را لبیک گویان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، تعداد دیگری جانباز و ایثارگر ماندند، گروهی در زمره آزادگان قرار گرفتند و جمعی دیگر با یاد و خاطره جبهه و جنگ در عرصه های سازندگی کشور حضور یافتند.
مطالعه تاریخ جنگ های کشورهای مختلف دنیا به ویژه جنگ اول و دوم جهانی موید این موضوع است که نویسندگان، فیلم سازان و هنرمندان کشورهای پیروز در جنگ همواره کوشیده اند ضمن توصیف ایثار و مقاومت مردمشان به طرح فداکاریها، باورهای اخلا قی، آزادی خواهانه و میهن پرستانه آنان در جنگ بپردازند و حتی امروز پس از گذشت حدود هفتاد سال از جنگ جهانی علا وه بر زنده نگهداشتن حماسه های آن از طریق ساخت فیلم های سینمایی یا نوشتن داستان ها و رمان ها به مناسبت های مختلف از قربانیان، رزمندگان و بازماندگان  جنگ تجلیل به عمل میآورند و از آنان به نحو مناسبی قدردانی می شود.
ما نیز که با باورهای اسلا می و دینی علیه نظام ستم  شاهی قیام و هشت سال دفاع مقدس را سپری کردیم و از اندیشه های مذهبی پیروی می کنیم بیش از دیگران بایستی نسبت به پاسداشت خون شهدا وزنده نگهداشتن یاد و خاطره آنان  و همچنین ارج نهادن به جان فشانیهای جانبازان، ایثارگران و رزمندگان با حفظ کرامت شان و منزلت والا ی این عزیزان بی ادعا و حتی گمنام اقدام کنیم. آنانی که حتی پس از سال ها با به یادگار داشتن سوغات جبهه و جنگ با تحمل رنج و درد بسیار امروز شربت شهادت را می نوشند ودر این مسیر بی هیچ ادعا همواره بر کوس رسوایی دشمن در بهره گیری از سلا ح های شیمیائی و کمک های جهانی به رژیم جنگ ستیز  بعثی عراق می کوبند.
جنگ ایران وعراق یکی از پیچیده ترین جنگ های جهان و منطقه بود و ما اکنون در شرایطی قرار داریم که لحظه به لحظه اسرار ناگفته این جنگ منتشر می شود که بخشی از حقیقت درون جنگ ماست و بخشی دیگر آن در  دست 36 کشوری است که چرخ های ماشین جنگی عراق را روغن می زدند.
از یاد نمی بریم که تجاوز عراق به ایران در سپتامبر 1980 آغاز شد و به مدت 8 سال ادامه یافت و این طولا نی ترین و بی سابقه ترین جنگ متعارف قرن حاضر به شمار می رود چرا که جنگ جهانی اول و دوم مدتی کمتر از هشت سال ادامه یافتند و جنگ های دیگر، مانند جنگ ویتنام شمالی و جنوبی نیز به عنوان یک جنگ متعارف همانند جنگ ایران و عراق شناخته شده است. تاریخ از هشت سال جنگ برای ایران، شرف و آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا را در صفحات خود ثبت کرد، اما از متجاوز  و  متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند، جز به زشتی یاد نکرده و نخواهد کرد.

منبع: سایت مردم سالاری

یاد و خاطره این عزیزان گرامی باد...

یا علی


برچسب‌ها:
مفهوم پیش بار و پس بار

سلام

برای ارزیابی خواص انقباضی عضله قلب ٬ دانستن مفاهیم پیش بار و پس بارضروری است میزان کشش عضله هنگامی که شروع به انقباض می کند موسوم به پیش بار است. میزان باری که عضله نیروی انقباضی خود را بر آن اعمال می کند پس بار نامیده می شود. در مورد انقباض قلبی ٬ پیش بار میزان کششی است که در ابتدای سیستول

(انتهای دیاستول) در عضله قلبی وجود دارد اما از آنجا که اندازه گیری کشش عضله قلبی در یک موجود زنده مشکل است و با توجه به اینکه حجم خون موجود در بطن ها در پایان دیاستول با  این کشش رابطه دارد ٬حجم پایان دیاستولی را به عنوان پیش بار در نظر میگیرند. این موضوع در مورد پس بار نیز صادق است به این معنا که عملاً پس بار را

 

factors determining cardiac preload

فشار موجود در شریان آئورت در نظر می گیرند فشار موجود در آئورت و شریان ریوی به ترتیب به عنوان پس بار چپ و راست در نظر گرفته می شوند. اما از آنجا که بطن چپ را به عنوان پمپ اصلی قلب در نظر می گیرند ٬ طبیعتاً پس بار عضله قلبی نیز معادل فشار آئورت محسوب میشود. البته گاهی در شرایط پاتولوژیک٬ مثلاً در افزایش فشار شریان ریوی ٬ پس بار بطن راست نیز اهمیت پیدا میکند. در این شرایط برای گمراه نشدن خواننده ٬ همیشه از عبارت پس بار دربطن راست استفاده می شود. 

http://user.gru.net/clawrence/vccl/chpt3/HEM22.gif
http://user.gru.net/clawrence/vccl/chpt3/HEM23.gif

یا علی


برچسب‌ها:
نورون های شاخ قدامی نخاع

سلام

حدود چندین میلیون نورون در ماده خا کستری هر قطعه نخاعی وجود دارند که حدوداً 50 تا 100 برابر بزرگتر از سایر نورون ها می باشند و نورون های حرکتی قدامی نامیده می شوند. این نورون ها فیبرهای عصبی را بوجود می آورند که از طریق ریشه های قدامی نخاع را ترک کرده عضلات اسکلتی را عصب دهی می کنند. این نورون ها دو نوعند: نورون های حرکتی آلفا و نورون های حرکتی گاما.

نورون های حرکتی آلفا

نورون حرکتی آلفا  تنها راهی است که سیستم عصبی مرکزی می تواند به وسیله آن  موجب انقباض فیبرهای عضلانی گردد. بنابراین همه اعمال حرکتی وابسته به مدار نورونی است که سرانجام  در نورون های حرکتی آلفا ختم میشود. به همین علت به نورون های حرکتی آلفا ? راه مشترک نهایی نیز گفته می شود.نورونهای حرکتی آلفا  بزرگترین نورونهای لامینای 9 طناب نخاعی قدامی هستند. این نورون ها  فیبرهای عصبی قطور نوعAa را که قطری در حدود 14 میکرون دارند و به عضلات اسکلتی بزرگ عصب می دهند  بوجود میآورند. یک فیبر عصبی واحد می تواند سه تا چند صد فیبر عضلانی را که مجموعاً واحد حرکتی نامیده می شوند  تحریک کند. نورون های حرکتی آلفادر محل اتصال عصب به عضله استیل کولین آزاد می کنند.

نورون های حرکتی گاما

علاوه بر نورون های حرکتی آلفا در لامینای 9 طناب نخاعی نورون های کوچکتری بنام نورون های حرکتی گاما وجود دارند. نورون های حرکتی گاما  که قطری در حدود 5 میکرون  پیام ها را از طریق فیبرهایA گاما دارند به فیبرهای داخل دوکی( 1) انتقال می دهند. این فیبرها قسمتی از دوک عضلانی هستند . نورون های حرکتی گاما نیز در محل سیناپس بافیبرهای داخل دوکی استیل کولین آزاد می کنند.
http://www.colorado.edu/intphys/Class/IPHY3430-200/image/figure0825.jpg

یا علی


برچسب‌ها:
سنجش آب کل بدن

سلام

حجم مایعات بخشهای مختلف بدن را نمی توان بصورت مستقیم اندازه گیری نمود ولی میزان تقریبی آنها را می توان از روی اندازه رقیق شدن یک ماده نشاندار بدست آورد. برای این منظور نیاز به یک ماده داریم که بتواند بصورت یکنواخت در آن بخش از مایع بدن که می خواهیم حجم آنرا اندازه گیری کنیم توزیع گردد.

عواملی را که باعث می شوند ماده تزریق شده قبل از اندازه گیری غلظت نهایی از بدن خارج گردد ٬ می توان در موارد زیر
خلاصه کرد:
1) دفع از طریق ادرار یا انتقال از یک بخش به بخش دیگر(مثلاً از مایع خارج سلولی به مایع داخل سلولی)
2) متابولیزه شدن ماده تجویز شده هم می تواند غلظت نهایی آنرا کاهش دهد از اینرو باید سعی کرد برای اندازه گیری حجم مایعات بدن حتی المقدور از موادی استفاده کرد که متابولیزه نشوند یا کمتر متابولیزه شوند.
3) دفع از طریق تعریق پوست یا تبخیر از دستگاه تنفس از اینرو برای اندازه گیری دقیقتر حجم مایعات بدن باید مقداری از ماده را که به هر دلیلی از مایعات بدن خارج شده است ٬ از مقدار اولیه کم کرد.

برای اندازه گیری حجم آب کل بدن باید از نشانگرهایی استفاده کرد که قادر باشند بطور یکنواخت در تمام مایعات بدن پخش گردند ٬ مانند آب رادیوا کتیو یا آب سنگین همچنین بدین منظور می توان از داروی آنتی پیرین بدلیل قابلیت عبور بالای آن از غشاهای بدن استفاده کرد. چون پلاسما بخشی از آب کل بدن است برای اندازه گیری غلظت نهایی ماده مورد نظر می توان غلظت آن را در پلاسما اندازه گرفت.

یا علی


برچسب‌ها: سنجش آب کل بدن
پروتئین پی‌جی‌پی یا P-gp

پروتئین پی‌جی‌پی از پروتئین‌های موجود در غشاء سلولی است. تعداد این پروتئین در غشاء سلول‌های نرمال بین ۷۰۰-۱۲۰۰ می‌باشد اما تعدادش در سلول‌های سرطانی که مواد شیمیایی طی شیمی درمانی وارد آنها شده به ۱۰۰۰۰۰۰ می‌رسد.این پروتئین به صورت کانال باز است و باعث بیرون رفتن داروها از سلول‌های سرطانی می‌شود.از اولیگونوکلئوتیدها برای کنترل تعداد این پروتئین در سلول‌ها استفاده می‌شود. اولیگونوکلئوتید مورد نظر پس از ورود به سلول و رسیدن به هسته سلول با چسبیدن به آٰران‌ای پیک یا mRNA و فعال شدن آنزیم RNase H باعث شکسته شدن بخش مورد نظر از آران‌ای پیک و جلوگیری از ساخته شدن بیشتر پروتئین P-gp در غشاء سلولی می‌شود.

 

منبع : Biochemical pharmacology-۷۵۱۸-۲۰۰۲- pages ۱-۸

یا علی


ویسکوزیته.......چگالی......وزن مخصوص

با سلام

این سه واژه در فیزیولوژی زیاد کاربرد دارند از این رو تعاریف همه شونو اینجا آوردم

امیدوارم مفید واقع بشه.

گِرانرَوی ، ویسکوزیته، یا لزجت عبارت است از مقاومت یک مایع در برابر اعمال تنش برشی. در یک سیال جاری (در حال حرکت)، که لایه‌های مختلف آن نسبت به یکدیگر جابجا می‌شوند، به‌مقدار مقاومت لایه‌های سیال در برابر لغزش روی هم گرانروی سیال می‌گویند. هرچه گرانروی مایعی بیشتر باشد، برای ایجاد تغییر شکل یکسان، به تنش برشی بیشتری نیاز است. به‌عنوان مثال گرانروی عسل از گرانروی شیر بسیار بیشتر است.

با افزایش دما لزجت سیالات مایع کاهش می یابدولی در گازها،قضیه برعکس است،البته درصد تغییرات آن برای سیالات مختلف متفاوت است.

چگالی یک کمیت اندازه‌گیری است. چگالی جرم یک سانتی‌متر مکعب از یک ماده را اندازه‌گیری می‌کند. موادی که به نسبت حجمشان سبک هستند، دارای چگالی پایینی هستند زیرا که اتم‌های آن‌ها از هم دورند. موادی که به نسبت حجمشان سنگین هستند، دارای چگالی بالایی می‌باشند؛ زیرا اتم‌های آن‌ها در نزدیکی یکدیگر متراکم شده‌اند. واحد چگالی کیلوگرم بر متر مکعب است.آنرا با علامت اختصاری ρ (رو)نشان می‌دهند که از رابطه ρ=m/V یا D=m/V بدست می‌آید. در این رابطه D یا ρ چگالی ماده ، m جرم جسم و V حجم اشغال شده توسط آن ماده می‌باشد.

همچنین، بین چگالی و وزن مخصوص باید تفاوت قائل شد. چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم است، ولی وزن مخصوص به معنی وزن واحد حجم ماده‌است.

نسبت وزن یک ماده به حجم آن را وزن مخصوص گویند. وزن مخصوص را با گاما (γ) نمایش می‌دهند. فرمول تعیین وزن مخصوص یک ماده چنین است:

\gamma = \rho \, g

که در آن γ نشانهٔ وزن مخصوص است، ρ نشانهٔ جرم واحد حجم یا جرم مخصوص یا دانسیته است و g نشانهٔ شتاب جاذبه است.

بین وزن مخصوص و چگالی (یا جرم حجمی) باید تفاوت گذاشت. چگالی، نسبت جرم یک ماده به حجم آن است. چگالی مواد مستقل از شتاب گرانشی است در حالیکه مطابق فرمول بالا، وزن مخصوص یک ماده متأثر از شتاب گرانش است؛ بنا بر این وزن مخصوص یک ماده در سطح زمین و سطح ماه متفاوت خواهد بود.

یا علی


پوزش از بازدیدکنندگان محترم

با سلام

بدلیل اختلال در سایت ارائه دهنده قالب شکل و شمایل سایت بهم ریخته از دوستان عزیز پوزش می خواهم

در پناه حق


برچسب‌ها:
خبر خوش...........مقالات درخواستی بصورت رایگان در این سایت

با سلام خدمت دوستان

بزودی در این وبلاگ بخشی به نام درخواست مقالات رایگان ایجاد خواهد شد...منتظر

خبرهای بعدی من باشید....

یا علی


سخنی چند درباره ایمیل های مشاوره به من

با سلام به تمامی دوستان عزیز

لطفا فقط فقط ایمیل های خودتان را به آدرس ایمیل زیر برای درخواست مشاوره و یا جزوات

بفرستید، طبعاً به ایمیل های رسیده به دیگر آدرسم پاسخی داده نخواهد شد

آدرس ایمیل بنده

   dr_nourabadi@yahoo.com       

یا علی

برچسب‌ها: جزوات برتر, مشاوره