لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
ثروتمندتر از بیل گیتس!!!زنگ تفریح


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


از بیل گیتس پرسیدند: از تو ثروتمند تر هم هست؟
گفت: بله فقط یک نفر.
پرسیدند: چه کسی؟

بیل گیتس ادامه داد: سالها پیش زمانی که از اداره اخراج شدم و به تازگی اندیشه‌های خود و در حقیقت به طراحی مایکروسافت می اندیشیدم، روزی در فرودگاهی در نیویورک بودم که قبل از پرواز چشمم به نشریه ها و روزنامه ها افتاد. از تیتر یک روزنامه خیلی خوشم اومد، دست کردم توی جیبم که روزنامه رو بخرم دیدم که پول خرد ندارم. خواستم منصرف بشم که دیدم یک پسر بچه سیاه پوست روزنامه فروش وقتی این نگاه پر توجه مرا دید گفت این روزنامه مال خودت؛ بخشیدمش؛ بردار برای خودت.
گفتم: آخه من پول خرد ندارم!
گفت: برای خودت! بخشیدمش!

سه ماه بعد بر حسب تصادف باز توی همان فرودگاه و همان سالن پرواز داشتم. دوباره چشمم به یک مجله خورد دست کردم تو جیبم باز دیدم پول خورد ندارم باز همان بچه بهم گفت این مجله رو بردار برای خودت.
گفتم: پسرجون چند وقت پیش من اومدم یه روزنامه بهم بخشیدی تو هر کسی میاد اینجا دچار این مسئله میشه، بهش می‌بخشی؟!
پسره گفت: آره من دلم میخواد ببخشم؛ از سود خودم می‌بخشم.
به قدری این جمله پسر و این نگاه پسر تو ذهن من موند که با خودم فکر کردم خدایا این بر مبنای چه احساسی این را می‌گوید؟!

بعد از 19 سال زمانی که به اوج قدرت رسیدم تصمیم گرفتم این فرد رو پیدا کنم تا جبران گذشته رو بکنم. گروهی را تشکیل دادم و گفتم بروند و ببینند در فلان فرودگاه کی روزنامه میفروخته ...
یک ماه و نیم تحقیق کردند تا متوجه شدند یک فرد سیاه پوست مسلمان بوده که الان دربان یک سالن تئاتره. خلاصه دعوتش کردند اداره؛
از او پرسیدم: منو میشناسی؟
گفت: بله! جنابعالی آقای بیل گیتس معروفید که دنیا میشناسدتون.
گفتم: سال ها قبل زمانی که تو پسر بچه بودی و روزنامه می‌فروختی دو بار چون پول خرد نداشتم به من روزنامه مجانی دادی، چرا این کار را کردی؟
گفت: طبیعی است، چون این حس و حال خودم بود.
گفتم: حالا می‌دونی چه کارت دارم؟ می‌خواهم اون محبتی که به من کردی را جبران کنم.
جوان پرسید: چطوری؟
گفتم: هر چیزی که بخواهی بهت می‌دهم.
(خود بیل‌گیتس می‌گوید این جوان وقتی صحبت می‌کرد مرتب می‌خندید)
جوان سیاه پوست گفت: هر چی بخوام بهم میدی؟
گفتم: هرچی که بخواهی!
اون جوان دوباره پرسید: واقعاً هر چی بخوام؟
بیل گیتس گفت: آره هر چی بخواهی بهت میدم، من به 50 کشور آفریقایی وام داده‌ام، به اندازه تمام آن‌ها به تو می‌بخشم.
جوان گفت: آقای بیل گیتس نمیتونی جبران کنی!
گفتم: یعنی چی؟ نمی‌توانم یا نمی‌خواهم؟
گفت: می‌خواهی اما نمی‌تونی جبران کنی.
پرسیدم: چرا نمی‌توانم جبران کنم؟
جوان سیاه پوست گفت: فرق من با تو در اینه که من در اوج نداشتنم به تو بخشیدم ولی تو در اوج داشتنت می‌خواهی به من ببخشی و این چیزی رو جبران نمی‌کنه. اصلا جبران نمی‌کنه. با این کار نمی‌تونی آروم بشی. تازه لطف شما از سر ما زیاد هم هست!
بیل گیتس می‌گوید: همواره احساس می‌کنم ثروتمندتر از من کسی نیست جز این جوان 32 ساله مسلمان سیاه پوست.

 


برچسب‌ها:
ساختار دوک عضلانی

با سلام

توضیح مربوط به مطلب در شکل زیر

شکل واقعی یک دوک عضلانی

مدلی برای یادگیری بهتر

امیدوارم مفید واقع شده باشد

یاعلی


برچسب‌ها: دوک عضلانی
ساختار کانال های دریچه دار ولتاژی سدیمی
شبکیه از دید میکرو!!!


برچسب‌ها: شبکیه
اثر سمپاتیک و پاراسمپاتیک بر پتانسیل عمل در گره سینوسی دهلیزی (شیب فاز4)

یاعلی


برچسب‌ها:
دوزیستان

با سلام

در اواخر دوره دونین جمعیتی از ماهیها که در آبهای شیرین زندگی می‌کردند، در صورت رویایی با کمبود آب در محیط زیست می‌توانستند از یک محیط به محیط دیگر مهاجرت کرده و به حالت خزیدن در گل و لای حرکت کنند. چنین زندگی به تحول‌یابی آنها کمک زیادی جهت سازگاری بهتر با زندگی زمینی به آنها کرد و به تدریج این ماهیها ، دوزیستان اولیه را ایجاد کردند. دوزیستان یک رده از مهره‌داران هستند که شامل 250 جنس و 2500 گونه هستند.

تصویر

 

رده بندی دوزیستان

 • راسته کاتادا یا دوزیستان دم‌دار که سمندرها در این راسته قرار دارند.
 • راسته آنورا یا دوزیستان بدون دم که قورباغه‌ها در این راسته قرار دارند.
 • راسته آپودا یا دوزیستان بدون دست و پا مانند ژیمنوفیون و سیسفلیانها.

ویژگیهای اختصاصی

 • پوست برهنه ، مرطوب و نرم است با غدد مخاطی زیاد که ترشحات غدد باعث نرم و مرطوب شدن پوست می‌شود. پولک یا فلس روی پوست وجود ندارد.
 • دو جفت اندام حرکتی برای راه رفتن یا شنا کردن دارند. تعداد انگشتان بین 5 - 4 عدد است. بین انگشتان در انواعی پرده شنا دیده می‌شود مانند قورباغه.
 • اسکلت کاملا استخوانی است و مهره‌ها دنده ندارند.
 • قلب از دو دهلیز جدا و یک بطن مشترک با 3 جفت سرخرگهای خروجی از بطن است. گردش خون مضاعف و ناقص است.
 • تنفس بوسیله آبششها ، ششها ، پوست و پوشش داخلی دهان انجام می‌شود.
 • مغز دارای دو نیمکره رشد طولی یافته است. لوبهای بویایی رشد متوسط دارند و از مغز 10 جفت اعصاب جمجمه‌ای جدا می‌شود.
 • همانند ماهیها جانوران خونسردی هستند.
 • لقاح در انواعی داخلی و در انواعی خارجی است. اکثرا هم تخم‌گذار هستند.

ساختار پوست

در دوزیستانی مانند قورباغه که از انواع مهم این گروه است، اپیدرم به صورت چند لایه‌ای بوده و به صورت دوره‌ای در هر ماه یکبار تعویض می‌شود. علاوه بر غدد مخاطی در بعضی از دوزیستان مانند وزغها ، غدد مولد سم هم وجود دارد که این جانوران را بر علیه دشمنان مصون نگه می‌دارد. پوست رنگی است. تغییر رنگ به کندی انجام می‌شود به این دلیل که سیستم عصبی کنترل مستقیمی روی سلولهای رنگی ندارد.

ساختار اسکلت بدن

جمجمه یک جعبه استخوانی است که مغز و اندامهای حسی را نگهداری می‌کند. ستون مهره‌ها از مهره‌های جدا از هم تشکیل شده این مهره‌ها شامل مهره‌های گردن ، پشت ، ناحیه کمری ، خاجی و ناحیه دمی در دوزیستان دم‌دار است. بعضی از سمندرها تعداد مهره‌هایشان به بیش از 100 عدد می‌رسد و در قورباغه فقط 9 مهره بدون دنده وجود دارد.

سیستم گردش خون

قلب که داخل پرده پریکاردیومی قرار دارد. از دو دهلیز جدا از هم و یک بطن مشترک بوجود آمده که در بالای بطن ، پیاز آئورتی قرار دارد. به دهلیز سمت راست یک سینوس سیاهرگی اتصال دارد. از بالای بطن یک تنه آئورتی کوتاهی خارج می‌شود که به دو تنه آئورتی راست و چپ تقسیم می‌شود. هر یک از انشعابات دارای 3 شاخه از سرخرگهاست که شامل سرخرگ یا کمان کاروتیدی ، سرخرگ یا کمان آئورتی و سرخرگ یاکمان ششی _ پوستی هستند. که اولی حاوی خون اکسیژن‌دار ، دومی حاوی خون مخلوط و سومی حاوی خون تیره است. خون تیره همه بدن از طریق یک سیستم سیاهرگی پیچیده به قلب برمی‌گردد.

تصویر

سیستم تنفسی

تنفس از طریق ششها در انواعی از دوزیستان مانند قورباغه دیده می‌شود. علاوه بر تنفس از این طریق پوست و حفره دهانی نیز در تنفس نقش دارند. تنفس از طرق مختلف در انواع گوناگون دوزیستان متفاوت است.

دستگاه گوارش

دهان مجهز به آرواره‌های تحتانی و فوقانی با دندانهای ریز مخروطی است. لبها رشد زیادی ندارند. دهان به حلق و مری منتهی می‌شود. معده ساده‌ای وجود دارد. سپس روده کوچک ، روده بزرگ و راست روده وجود دارد که راست روده به کلواک و مخرج منتهی می‌شود.

دستگاه تناسلی و ادراری

2 تا کلیه قرمز مایل به قهوه‌ای ، چسبیده به ستون مهره‌ها دیده می‌شود که از هر کدام یک مجرای میزنای منشا می‌گیرد. در جنس نر میزنای‌ها با دفران از طریق منفذ مشترک وارد کلواک می‌شوند اما در جنس ماده میزنای با اویداکت مستقل هستند.


برچسب‌ها: دوزیستان
و بالاخره آمد!!!!!

با سلام به همه دوستان و دانشجویان عزیز

بالاخره کتاب IQB زیست شناسی عمومی به بازار آمد!!!تعجب

این کتاب مشتمل بر 9 فصل می باشد.

فصل-1: سلول،روش ها و ابزارها و بافت شناسی بدن

فصل-2: گوارش و غذاها

فصل-3:دستگاه تنفس

فصل-4: قلب، گردش خون، خون و ایمنی

فصل-5:کلیه و مایعات بدن

فصل-6: دستگاه حرکتی

فصل-7: دستگاه عصبی و اندام های حسی

فصل-8: هورمون ها، غدددرون ریز و تولیدمثل

فصل-9: اکوسیستم، جمعیت ژنتیک

 

تست های این کتاب به درد کسانی که درس زیست شناسی عمومی و جانوری دارند می خوره برای تهیه کتاب با انتشارات خلیلی تماس بگیرید

آدرس :تهران .ضلع جنوب غربی میدان انقلاب . جنب سینما پارس . مجتمع تجاری پارس . طبقه اول

We Are Here

*تلفن دفتر مرکزی تهران:

27-66906726 021

                                     22-66568621 021

*فکس دفتر مرکزی تهران:  

                 66911559 021

*واحد فروش کتب انتشارات:( امیر حسین خلیلی)

66924983 021

 09191685970

*مدیریت فروش کتب:( آقای حمید خلیلی)

 09125508589

یاعلی


برچسب‌ها:
تثبیت قطعه (Patch-clamp)
گردش خون کرونر

با سلام    

در ارتباط با تنظیم جریان خون کرونری، باید ذکر کرد که دو نوع عروق شریانی وجود دارد. آرتریول های مقاومتی کوچک و شریان ها با کنداکتس بالا که جریان خون عروق مقاومتی را کنترل می‌نمایند. کنترل اکسیژن‌رسانی به میوکارد، توسط آرتریولهای کرونری که بعد از انشعابات بسیار به مویرگها تبدیل می‌شوند صورت می‌گیرد. گردش‌خون کوچک، قسمتی از گردش کرونری است که در ارتباط با تنظیم آرتریولهای انتهایی و مویرگها که بطور مستقیم مسئول انتقال O2 از خون اکسیژنة شریانی به بافتهای میوکارد است قرار دارد. جریان خون مویرگی، نه تنها توسط خواص خود مویرگ، بلکه توسط تون آرتریولهای تغذیه کننده نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در قلب طبیعی، تنها 80 ـ 60% مویرگها باز و دارای کارایی هستند. با کاهش میزان اکسیژن، تعداد مویرگهای باز بیشتر می‌گردد. در واقع، در طول هیپوکسی، اسفنکترهای پیش‌مویرگی شل شده و بیشتر مویرگها مورد استفاده قرار می‌گیرند. نه تنها هیپوکسی موجب افزایش تعداد مویرگهای باز می‌گردد، بلکه طولانی شدن آنوکسی منجر به کم شدن فاصلة بین مویرگ بافت گشته و سرعت دیفوزیون اکسیژن به بافت را افزایش می‌دهد. با توجه به این تغییرات، اگر هنوز، محرومیت از اکسیژن هم چنان پایدار باشد، ذخیره اکسیژنی موجود در میوگلوبین و اکسیژن حل شدة در بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میوگلوبین بافتی: میوگلوبین متصل به اکسیژن در قلب به میزان کم وجود دارد. در قلب طبیعی، اکسیژن باند شده به میوگلوبین یا حل شده در آب بافتی می‌تواند قلب را برای حدود 8 ثانیه یا تقریباً 8 انقباض در غیاب جریان کرونر حفظ نماید.برچسب‌ها: کرونر