لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
فایل یادگیری زبان برای دانشجویان لیسانس به پزشکی جهاد شهیدبهشتی

با سلام

این فایل دارای پسورد بوده و فقط دانشجویان یاد شده میتوانند انرا اجرا کنند

http://www.surreywildlifetrust.org/images/icons/pdf-download-icon.gif?1297426778


برچسب‌ها:
آرم جزوات سایت تخصصی فیزیولوژی

با سلام

جزوات این سایت را فقط به این آرم و بارکد آن دریافت کنید


برچسب‌ها:
خبر براي دانشجويان متقاضي كلاس
با سلام خدمت دانشجويان عزيز
بنده به دلايلي از اين ترم ديگر در موسسه انوار دانش كلاس برگزار نمي كنم
دانشجويان متقاضي كلاس به موسسات دكترخليلي
پايتخت
جهاد دانشگاهي شهيد بهشتي
و موسسه معين
براي كلاس هاي زيست جانوري-زيست عمومي و فيزيولوژي مراجعه كنند
ياعلي

برچسب‌ها:
سلول شعله ای!


برچسب‌ها:
پروتئین های متصل شونده به اکتین


برچسب‌ها:
تشکیلات مشبک(Reticular formation (RAS

بیشتر راه های عصبی مختلف که قبلاً شرح داده شده اند ایمپالسها را از اندامهای حسی از طریق سه یا چهار سیناپس نورونی به کانونهای خاصی در قشر مغز رله می کنند. این ایمپالسها مسئول درک و تعیین محل احساسهای مرتبط با آن حس هستند. ایمپالسها در این  سیستمها همچنین از طریق شاخه های جانبی به سیستم فعال کننده مشبک  (RAS=Reticular  Activating  System) در تشکیلات مشبک تنه مغزی فرستاده می شوند. فعالیت این سیستم حالت هوشیاری، آگاهی و درک حس ها را امکانپذیر می سازد، سایر سیستم ها مسئول خواب آلودگی و خواب هستند. این فصل در خصوص عملکرد این سیستم ها و ارتباط بین وضعیت های رفتاری و الکتروانسفالو گرام می باشد.

 تشکیلات مشبک Reticular  formation :

تشکیلات مشبک که از نظر فیلوژنتیک هسته مشبک قدیمی مغز است، بخش میانی قسمت قدامی یا شکمی بصل النخاع و مغز میانی را اشغال می کند. تشکیلات مشبک از لحاظ تشریحی، از توده ها و فیبرهای عصبی مختلف با اعمال متفاوت تشکیل شده است. بعنوان مثال ، نورونهای این ناحیه دارای جسم سلولی و فیبرهای سروتونرژیک ، نور‎آدرنرژیک و آدرنرژیک است. همچنین دارای نواحی بسیاری است که در ارتباط با تنظیم ضربان قلب، فشار خون و تنفس می باشد و در فصل های مربوط به خود مورد بحث قرار گرفته اند. برخی از فیبرهای پائین رونده از این ناحیه انتقال در مسیرهای حسی واقع در نخاع شوکی را مهار می کنند. علاوه بر آن نواحی مختلف مشبک و مسیرهای که از آنها منشا می گیرند نیز   در ارتباط با سختی عضلانی (Spasticity ) و رفلکس های کششی می باشند.

http://mybrainnotes.com/brain-reticular-formation.jpg

 سیستم فعال کننده مشبک:

سیستم فعال کننده مشبک یک مسیر عصبی پیچیده چند سیناپسی است. شاخه های جانبی نه تنها از مسیرهای حسی بلند بالا رونده بلکه همچنین سیستمهای شنوایی، بینایی، بویایی و عصب سه قلو روی آن متقارب می شوند.پیچیدگی شبکه نورونی و تقارب شدید فیبرها در آن، هر گونه اختصاصی بودن نوع حسها را از بین می برد و بیشتر نورونهای مشبک به طور یکسان بوسیله محرکهای حسی مختلف تحریک می شوند. بنابراین، این سیستم غیر اختصاصی است در حالیکه مسیرهای عصبی حسی کلاسیک از این نظر اختصاصی هستند که فیبرهای موجود در آنها فقط بوسیله یک نوع محرک حسی فعال می گردند. بخشی از سیستم فعال کننده مشبک از کنار تالاموس گذشته و در قشر مغز منتشر    می شود. بخش دیگری از سیستم فعال کننده مشبک در هسته های داخل تیغه ای تالاموس و .هسته های مربوط به آن ختم می شود و از این هسته ها بطور منتشر و غیر اختصاصی در تماس با نئوکورتکس قرار می گیرد.


برچسب‌ها: