لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
نیکوتین!!!

تاریخچه نیکوتین

اولین بار ، "ژان نیکوت" ( که احتمالاً نام نیکوتین هم از نام او گرفته شده ) بود که دانه تنباکو را از پرتغال به پاریس برد و از آن ، برای مصارف پزشکی استفاده کرد. در سال 1828م ، برای اولین بار نیکوتین را از گیاه تنباکو استخراج کردند. در سال 1843م ، فرمول مولکولی آن کشف شد و در سال 1904م ، برای اولین بار ترکیبات نیکوتین دار ساخته شدند.
نیکوتین ، نوعی ترکیب آلی است که در گیاه تنباکو یافت می‌شود. نیکوتین بیشتر در برگهای این گیاه وجود دارد. در گیاه خشک تنباکو ، 0,3 تا 5 درصد نیکوتین وجود دارد. سنتز این ماده در ریشه گیاه آغاز شده ، در برگها کامل می‌شود. نیکوتین نوعی سم قوی است که در تهیه بسیاری از حشره کش‌ها بکار می‌رود. در مقادیر کم ، نیکوتین نوعی داروی محرک به حساب آمده که همین خاصیت ، باعث لذت و عادت به سیگار کشیدن می‌شود. بجز گیاه تنباکو ، نیکوتین در برخی مواد از جمله گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، بادمجان و فلفل سبز یافت می‌شود.

خواص شیمیایی نیکوتین

نیکوتین ، از کربن ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل یافته است. در آب حل می‌شود و برای استخراج آن از گیاه تنباکو ، کافی است که تنباکوی تکه شده را برای دوازده ساعت در لیوان آب قرار دهید.

اثرات نیکوتین در بدن

در مقادیر کم ، نیکوتین نوعی داروی محرک به حساب آمده که فعالیت ، میزان هوشیاری و حافظه را زیاد می‌کند. کسانی که از آن استفاده می‌کنند، اثرات آرامش دهنده لذت‌بخش آن را پس از مصرف ، بیان می‌کنند. همچنین نیکوتین ضربان قلب و فشار خون را بالا می‌برد و در عوض ، اشتهای افراد را کم می‌کند. اگر زیاد مصرف شود، ممکن است سبب حالت تهوع یا استفراغ گردد.
کسانی که به مصرف نیکوتین معتاد شده‌اند، بدنشان به این ماده عادت کرده است. تحقیقی که در 16 می سال 1988م انجام شد، نشان داد که اعتیاد به مصرف نیکوتین ، مثل اعتیاد به مصرف مواد مخدری همچون کوکائین یا هروئین است؛ اگرچه افراد سیگاری با این موضوع مخالفند و نیکوتین را از دیگر مواد مخدر جدا می‌دانند.

عوارض ترک نیکوتین

ترک نیکوتین معمولاً سبب سردرد ، اضطراب یا تند مزاجی می‌شود. این علائم ممکن است تا چند ماه یا حتی چند سال ادامه یابد؛ اگرچه حادترین این علائم تنها در 48 تا 72 ساعت اولیه ترک سیگار حادث می‌شود. با اینکه مقدار نیکوتینی که افراد سیگاری از طریق دود سیگار وارد بدن خود می‌کنند، بسیار کم است (چون بخش عمده‌ی این ماده در اثر حرارت از بین می‌رود)، با این حال ممکن است اعتیادآور باشد.

جذب نیکوتین در بدن

میزان نیکوتینی که بدن آنرا جذب می‌کند، به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله نوع سیگار و اینکه شخص سیگاری دود سیگار را فرو می‌دهد یا خیر و همچنین آیا از فیلتر استفاده شده است یا نه. همین که نیکوتین وارد بدن شود، از طریق جریان خون بسرعت در سراسر بدن انتشار پیدا می‌کند. نیکوتین بر گیرنده‌های استیل کولین اثر گذاشته ، در غلظتهای کم ، فعالیت این گیرنده‌ها را تحریک می‌کند و بدنبال آن ، ترشح هورمون آدرنالین که نوعی هورمون محرک است، زیاد می‌شود. انتشار هورمون آدرنالین در خون ، ضربان قلب ، فشار خون و سرعت تنفس را بالا می‌برد. همچنین میزان گلوکز خون زیاد می‌شود. هنگامی که میزان مصرف نیکوتین بالا باشد، فعالیت گیرنده‌های استیل کولین را متوقف نموده که این امر ، سبب مسمومیت می‌شود. نیکوتین در اینجا همچون یک حشره کش عمل می‌کند.

تصویر

رابطه شیزوفرنی و سیگار

تحقیقات نشان داده که اکثر افراد مبتلا به شیزوفرنی ، سیگاری هستند. تقریبا 75 تا 90 درصد افراد مبتلا به شیزوفرنی ، سیگاری هستند. گفته شده است که افراد مبتلا به شیزوفرنی ، معمولاً به امید درمان خود سیگاری می‌شوند.

خاصیت سرطانزایی

مدتها تصور می‌شد که وجود قیر و دیگر مواد شیمیایی در تنباکو ، دلیل اصلی بروز سرطان در افراد سیگاری می‌باشد. امروزه ثابت شده است که نیکوتین خاصیت سرطان‌زایی دارد، به این دلیل که این ماده جلوی عملکرد طبیعی بدن به‌منظور دفع کردن سلول‌های آسیب دیده را که ممکن است در آینده سرطانی شوند، می‌گیرد. به همین دلیل ، مصرف نیکوتین سرطان‌زاست.

نیکوتین به‌عنوان دارو

امروزه برای درمان برخی ناهنجاری‌ها از جمله پارکینسون و آلزایمر ، خواص نیکوتین و مشتقات آنرا به‌عنوان دارو مورد آزمایش قرار داده‌اند.

یاعلی


برچسب‌ها:
مفهوم تصویری ضریب بازگشت از غشا

 

با سلام

موادی که براحتی از غشا عبور کنند ضریب بازگشت برابر صفر دارند بنا براین این گونه مواد توانایی ایجاد نیروها برای جابجایی مواد بکنند نمونه تیپیک آن اوره است

ضریب بازگشت برای موادیکه از غشا عبور نمی کنند برابر یک است آنها توانایی ایجاد نیرو دارند نمونه بارز آن آلبومین موجود در عروق خونی است.


برچسب‌ها:
پذیرفته شدگان

 

 


برچسب‌ها:
ويژگي هاي شاخه طنابداران

ویژگی­های  شاخه  طناب­داران:

1- عمده­ ترین صفت، وجود طناب پشتی به نام Notochord  میباشد. نوتوکورد ازسلول­های واکوئل داری تشکیل شده که از کلسیم اشباع شده­اند و بافت محکم و میله­ای تشکیل داده­اند که اساس اسکلت می­باشد. از نظر منشاء جنینی نوتوکورد از قسمتی به نامChordomesoderm   درناحیه پشتی جانور بالای Archentron بوجود می آید که به آن طناب پشتی یا Dorsal cord می­گویند. طناب پشتی درانواع کوردات­ها مختلف است. درگروهی به صورت طناب نرم­تری باقی مانده است و دربعضی تحلیل رفته، در کوردات­های پیشرفته این طناب قطعه قطعه شده، و با ترکیبات غضروفی واستخوانی جانشین شده و به ستون فقرات تبدیل میشود.

2- طناب عصبی( Nerve cord ) همواره روی نوتوکورد قرار دارد. درمهره­داران پیشرفته  Nerve cord  درلوله­ای در مرکز نوتوکورد قرار دارد. در دوزیستان روی نوتوکورد است. از پرندگان به بعد به داخل نوتوکورد می رود.

3-  قلب درناحیه شکم قرار دارد درصورتی که در بی­مهرگان در ناحیه­ی پشتی قرار دارد.

4- شکاف های آبششی حلقی : شکاف های آبششی حلقی منافذ شکاف دار سوراخ شده ای هستند که از حفره ی حلقی به خارج بدن ارتباط دارند. از توی هم رفتن و پیچ خوردگی اکتودرم سطح خارجی و پشت و رو شدن پوشش آندودرمی حلقی به وجود می آید . این دو حفره به هم دیگر رسیده و تشکیل یک شکاف را می دهند . در مهره داران عالیتر این حفره ها ممکن است به هم دیگر نرسیده و فقط تشکیل یک شیار را بجای شکاف بدهند.

5- دم پس مخرجی

ياعلي


برچسب‌ها:
سلامی دوباره!!!----

سلامی دوباره به همه دوستداران علم شیرین فیزیولوژی

از این به بعد سایت فیزیولوژی پزشکی به طور منظم مطالب در رابطه با آزمون-مشاوره و مطالب درسی خواهد داشت پس مارا در پربار کردن سایت از مطالب و پیشنهادات خود بی نصیب نگذارید.

مدیریت سایت فیزیولوژی پزشکی

----------------------------------------------------------------------------------------------

ارتباط بین برون‌ده قلبی و بازگشت وریدی : برون‌ده قلبی و بازگشت وریدی بشدت بیکدیگر مرتبط هستند. قلب قادر نیست، خونی بیشتر از آن مقدار که از طریق وریدها دریافت می‌کند را پمپ نماید. یعنی، از آنجایی که سیستم گردش‌خون یک مدار بسته است، بازگشت وریدی به قلب باید برابر با برون‌ده قلبی در فواصل زمانی معین باشد. جریان در یک مدار بسته، بستگی به توانایی پمپ، ماهیت مدار و حجم کل در سیستم دارد.

پس می‌توان گفت که برون‌ده قلبی و بازگشت وریدی، دو عامل برای جریان در این مدار هستند. برون‌ده قلبی، حجم خون پمپ شده توسط قلب در واحد زمان است. بازگشت وریدی، حجم خونی است که بداخل قلب در واحد زمان ریخته می‌شود. در حالت تعادل، این دو جریان، برابر هستند.

یاعلی


برچسب‌ها: برون ده قلبی