لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
ساختار یک پارامسی کوداتم


برچسب‌ها:
ریبوزوم یوکاریوت و پروکاریوت


برچسب‌ها:
ber

 در بیشتر بافتهای تحریک‌پذیر پتانسیل استراحت غشاء ثابت می‌ماند در صورتیکه در عضله صاف گوارشی پتانسیل استراحت متغیر بوده و نوسان دارد. این نوسانات تحت عنوان امواج آهسته یا ریتم الکتریکی پایه basic electrical rhythm نامیده می‌شود.

امواج آهسته و پتانسیل عمل در دستگاه گوارش

فرکانس امواج آهسته از سه بار در دقیقه در معده تا 12 بار در دقیقه در دوازدهه متغیر است. مولد این امواج سلولهای بینابینی یا Interstitial  Cells of  Cajal می‌باشد که بین لایه‌های عضلات طولی و حلقوی قرار دارند. این سلولها از فیبروبلاست و سلولهای عضله صاف تشکیل می‌شوند. زوائد طویل آنها با سلولهای عضله صاف طولی و حلقوی تشکیل اتصالات شکافدار یا gap junction را می‌دهد. بدین ترتیب این اتصالات موجب هدایت امواج آهسته در دو لایه عضلانی می‌شود.

امپلی‌تود و به میزان کمتری فرکانس امواج آهسته بوسیله اعصاب داخلی و خارجی و هورمونها تحت تأثیر قرار می‌گیرد فعالیت سمپاتیک سبب کاهش یا محو امپلی‌تود امواج آهسته می‌شود در صورتیکه پاراسمپاتیک سبب افزایش امپلی‌تود می‌شود. تعداد BERها نشاندهنده الگوی انقباض ها در دستگاه گوارش است.


برچسب‌ها:
کلسی تونین

با سلام

سلولهای پارافولیکولر یا C-Cell در غده تیروئید هورمون پروتئینی به نام Calcitonin ترشح می‌کند که در متابولیسم کلسیم مؤثر است. برخلاف PTH که موجب افزایش غلظت کلسیم پلاسما می‌شود این هورمون آنرا پائین می‌آورد.سلولهای پارافولیکولر منشاء عصبی دارند محل استقرار این سلولها در تیروئید انسان در لوبهای جانبی می‌باشد. جائیکه 1/0 درصد سلولهای اپی‌تلیال را تشکیل می‌دهند. این سلولها از سلولهای تیروئیدی متمایز هستند. کلسی‌تونین از یک زنجیره پپتیدی با 32 اسیدآمینه تشکیل شده است. کلسی‌تونین ابتدا به فرم پیش‌ساز Prepro ساخته می‌شود سپس به فرم کلسی‌تونین درمی‌آید. mRNAهای مسئول ساخت کلسی‌تونین در سلولهای عصبی مسئول ترانس‌کریپشن مولکول دیگری به نام Calcitonin gene related peptide (CGRP) می‌باشند.

کلسی‌تونین در پاسخ به افزایش کلسیم خون آزاد می‌شود. رسپتورهای کلسیمی غشاء در Sense افزایش کلسیم دخالت دارند. از اینرو با فعال نمودن آدنیل‌سیکلاز و افزایش cAMP و پیدایش پروسة اگزوسیتوز گرانولهای کلسی‌تونین آزاد می‌شوند. 1,25 (OH)2 -D3 سطح پلاسمایی کلسیم را افزایش می‌دهد. غذا با واسطه هورمونهای گوارشی بخصوص گاسترین بدون افزایش کلسیم پلاسما موجب ترشح کلسی‌تونین می‌شود.

یاعلی


برچسب‌ها:
و اینک عاشورا شد و حسین ماند برای قرن ها

در پرتو نورت ای حسین

ای کشتی نجات، ما را دریاب در این وانفسای دنیای فانی

زبانم درمانده از عظمت تو ای یادگار مرد تنهای کوفه

سایت فیزیولوژی پزشکی

ایام سوگواری آقا اباعبدالله الحسین را به همه دوستداران

آن امام بزرگوار تسلیت عرض می نماید

یا حسین

 


برچسب‌ها: