لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
واژگان دستگاه گوارش و بیماریها

 

تصویر
معادل فارسی
تعریف
واژه لاتین
  سندرم روده تحریک پذیر IBS یک اختلال حرکتی عملکردی غیر التهابی روده بزرگ است که باعث تغییر شکل اجابت مزاج ، یبوست و اسهال متناوب شده منجر به درد شکمی و بزرگی و نفخ شکم می گردد.
Irvitable Bowel Syndrome یا IBS
  کولیت اولسروز یک بیماری التهابی مزمنم مخاطی کولون و رکتوم است که با اسهال خونی مشخص می شود.
Ulcerative Colitis
  پولیپ روده (کولون و رکتوم) پولیپ ها توده های بافتی برخاسته از دیواره روده هستند که به طرف داخل روده برجسته شده اند.
Polyps of the colon Rectum
  هموروئید هموروئیدها که در عام بو اسید هم گفته می شود، برجستگی ها و پیچ خوردگی ورید در داخل و یا خارج رکتوم (قسمت آخر روده ، نزدیک مقعد) می باشند که غالبا ملتهب هستند و تمایل به خونریزی دارند.
Hemorrhoid
  فیشر مقعد پارگی خطی اپی تلیوم مقعد ناشی از علل متفاوت را فیشور کمقعد گویند که باعث درد موقع اجابت مزاج می شود.
Anal Fissure
  آشالازی مری آشالازی یک اختلال حرکتی عضله مری است که در آن دریچعه تحتانی با بلع بدرستی شل نمی شود و به جای حرکات دودی طبیعی مری ، انقیاضات غیر عادی دیده می شود.
Achalasia
  فتق هیاتال مری یعنی فتق و بیرون زدگی قسمتی از معده به داخل حفره قفسه سینه از طریق سوراخ مری در عضله دیافراگم.
Hiatal Hernia
  گاستریت یا التهاب معده التهاب حاد ، یا مزمن مخاط معده را گاستریت گویند که به صورت یک التهاب غیر اختصاصی معده تظاهر می نماید. که عواملی مانند الکل داروهایی مانند آسپرین و کورتون و مسکن ها و رژیم غذایی و استرس باعث بروز گاستریت می شوند.
Gastritis
  زخم معده یا زخم پپتیک بیماری زخم معده پپتیک که شامل زخم معده و زخم دوازدهه می باشد عبارتست از ضایعه و زخم مخاطی معده یا روده (دولازدهه) که در علل آن اسید و پپسین معده نقش اساسی دارند.
Peptic ulcer یا Gastrric ulcer
  بیماری کرون عبارتست از یک بیماری التهابی مزمن سیستم معده ای روده ای که مشخصه آن دوره شعله و رشد نهاد بهبودی مکرر می باشد و با دوره های تب ، اسهال ، درد شکمی و... مشخص می شود.
Crohn’s disease
  بیماری سلیاک اسپروسلیاک یا آنتروپاتی یا بیماری سلیاک مشخص می شود با آسیب منتشر مخاط روده کوچک که منجر به سوء جذب اکثر مواد غذایی می شود و مدفوع چرب و نفخ شکمی و بزرگی شکم و کاهش وزن از علایم آن است و با حذف گلوتن از ماده غذایی معمولا بهبودی حاصل می شود.
Celiac &Tropical Sprue
  بیماری ویپل یک ناخوشی چند سیستمی نادر ، به علت عفونت باسیل تروفریما ویپلی است و با علایم درگیری چند سیستم بدن و همچنین درگیری روده مشخص می شود.
Whipple’s Disease
  دیسفاژی به معنای احسالس گیر کردن یا انسداد راه عبور غذا از دهان ، حلق یا مری است.
Dysphagia
  اودینوفاژی یا بلع دردناک به معنای بلع دردناک می باشد که در بیماری التهاب مری اتفاق می افتد.
Oynophagia
  تهوع و استفراغ این دو ممکن است مستقل از یکدیگر دیده شوند اما معمولا به گونه ای بسیار نزدیک به هم پیوسته اند.
Nausea & Vomiting
  تهوع به معنای احساس میل قریب الوقوع به استفراغ است و معمولا به گلو و ناحیه سر دل ارجاع می یابد.
Nausea
  استفراغ به خروج سریع و قوی محتویات معده از دهان اطلاق می شود.
Vomiting
  اوغ زدن به معنای انقباضات منظم و ریتمیک ماهیچه های تنفسی و شکمی است که قبل یا همراه استفراغ و بعضا بدون خروج محتویات معده (بدون استفراغ) دیده می شود.
retching
  سوء هاضمه سوء هاضمه معمولا توسط بیماران به کار می رود و ممکن است معنای یکسانی برای همه نداشته باشد. ولی در کل علائمی مانند درد شکم ، نفخ ، تهوع ، پری شکم بعد از غذا ، عدم هضم طبیعی غذا یا عدم تحمل بعضی غذاها ، ترش کردن و یا احساس نفخ و آدوغ زدن را به اسم سوء هاضمه می شناسند.
indigestion
  ترش کردن معده ترش کردن معده ، معمولا با پرش شکم بعد از غذا ، سیری زودرش ، تهوع یا نفخ همراه می باشد. و در اثر برهم خوردن تعادل اسید معده و آناتومی معده یا مری اتفاق می افتد.
dyspepsia
  سوزش سر دل سوزش سر دل هم معمولا با ترش کردن با هم گفته می شود که با احساس سوختگی و سوزش در زیر جناغ و بالای شکم مشخص می شود.
henrt burn
  نفخ پر بادی و نفخ به معنای احساس گاز زیاد در شکم می باشد. در این موارد معمولا برخلااف تصور حجم گاز روده ای زیاد نشده بلکه اختلال حرکتی روده باعث این احساس می شود. در مواردی هم غذاهایی مانند غلات باعث افزایش گاز روده می شوند.
bloating
  اسهال اسهال به معنای افزایش وزن مدفوع روزانه به بیش از 200 گرم ، و بطور تیپیک بیمار از افزایش مایع در مدفوع و تعداد اجابت مزاج شکایت دارد.
diarrhea
  اسهال کاذب از افزایش دفعات اجابت مزاج بدون افزایش وزن مدفوع به مقادیر بیش از طبیعی که در بعضی بیماریها مانند سندرومن روده تحریک پذیر یا پرکاری تیروئید دیده می شود.
pseudodiarrhea یا Hyperdefecation
  یبوست عبارتست از اجابت مزاج (defecation) کمتر از 3 بار در هفته یا سختی و زور زیاد هنگام دفع مدفوع سفت.
Constipation
  بیماری ریفلاکس معده به مری برگشت مکرر محتویات معده از جمله اسید معده به مری باعث التهاب و آسیب مری ، حنجره یا حتی ریه می شود.
Gastroesophageal Reflux Disease
  استفراغ خونی یا هماتز استفراغ خونی یا قهوه ای نشاندهنده خونریزی دستگاه گوارش فوقانی یعنی معده و دوازدهه می باشد و باید سریع رسیدگی شود.
hematemsis
  مدفوع قیری یا سیاه مدفوع قیری رنگ و سیاه علامت هشدار خونریزی دستگاه گوارشی است و باید جدی گرفته شود.
melena
  آسیت یا مایع شکمی آسیت عبارتست از تجمع غیر طبیعی کایع در حفره صفاقی شکم و در صورت تجمع زیاد باعث ورم شکم می شود.
Ascites
  مری مری مجرایی است عضلانی- غشایی که از حلق شروع شده و به معده منتهی می شود. از نظر لغوی اسئو به معنی حمل کردن و فاگوس به معنی غذا می باشد لذا معنی اسئوفاگوس یا مری یعنی اسئوفاگوس یا مری یعنی حمل کننده غذا می باشد.
Espphagus
  معده معده قسمتی از لوله گوارش است که معمولا در ناحیه رو شکمی و ناحیه زیر عضروف چپ قرار گرفته و در بالا به مری و در پایین به روده کوچک (قسمت دوازدهه) متصل است.
Gastre
  روده کوچک یا باریک روده کوچک طولانی ترین قسمت لوله گوارشی اشت و شامل سه بخش دوازدهه Duodenum ژزونوم Jejunom و ایلئوم می باشد. طول دوازدهه cm25 و طول بقیه روده باریک حدود 5 متر می باشد.
Small bowel یا Intestinom Tenu

امیدوارم مفید واقع شود

یا علی


برچسب‌ها: