لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
حماسه 8 سال دفاع مقدس را جاودانه سازیم

سلام

شاید یه ذره دیر باشه اما همونم غنیمت...

شاید این پست به مطالب این وبلاگ علمی نخوره اما هر چه داریم از شهداست...

این قسمت در مورد 8 سال دفاع مقدس است امید وارم خوشتون بیاد.

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

 

عکسهایی کمیاب از 8 سال دفاع مقدس Www.Nanjoon.Com

در 31 شهریور سال 1359 رژیم بعثی عراق با هدف برانداختن نظام نوپای جمهوری اسلا می جنگی تمام عیار را علیه ایران اسلا می آغاز کرد که به دفاع مقدس 8 ساله ملت ایران منجر شد.
صدام حسین با ظاهر شدن در برابر دوربین های تلویزیون عراق با پاره کردن قرارداد 1975 الجزایر، آغاز تجاوز رژیم بعثی به خاک ایران را اعلا م کرد. جنگی نابرابر در شرایطی به ایران اسلا می تحمیل شد که از جانب استکبار جهانی به ویژه آمریکا تحت فشار شدیدی قرار داشت و در داخل کشور نیز جناح های وابسته به غرب و شرق، با ایجاد هیاهوی تبلیغاتی و ایجاد درگیری های نظامی درصدد تضعیف نظام بودند و نیروهای نظامی نیز به خاطر تبعات قهری انقلا ب، هنوز مراحل بازسازی و ساماندهی را به طور کامل پشت سر ننهاده بودند. آمریکا برای به سازش کشاندن جمهوری اسلا می و در نهایت تسلیم آن ها حمایت پنهان  و آشکار خود را در کلیه زمینه های سیاسی، نظامی، اقتصادی و ... از رژیم بعثی عراق به اجرا گذاشت. از سوی دیگر نیز ابرقدرت دیگر جهان یعنی شوروی که متحد عراق محسوب می شد، خصومتش را با نظام اسلا می که شعار نه شرقی و نه غربی را سرلوحه کار خود قرار داده بود و در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی، این تجاوز را محکوم کرده بود، بیش از پیش نمود. ارتش عراق که بر اساس محاسبات خود از وضعیت داخلی و خارجی ایران، فتح یک هفته ای تهران را در سر می پرورانید، در روزهای نخست تجاوز، بدون مانعی جدی در مرزها تا دروازه های اهواز و خرمشهر پیش تاخت. تحت چنین شرایطی امام خمینی(ره) به خروش آمد و ندای ملکوتیش دل های شیفتگان انقلا ب و نظام را متوجه دفاع از کیان جمهوری اسلا می نمود، به طوری که میلیون ها نفر از اقشار مختلف مردم اعم از کارگر و کارآفرین، کارمند و مدیر،  بی سواد و باسواد، دانش آموز و دانشجو در کنار روحانیت با تشکیل ارتش بیست میلیونی بدون امکانات و تجهیزات و حتی آموزش های نظامی به مقاومت پرداختند. علی رغم کارشکنی های رئیس جمهور وقت بنی صدر،  دفاع مقدس  مردم مسلمان و انقلا بی ایران شکل گرفت و نیروهای جوان و شهادت طلب به جبهه ها شتافتند. پس از شکل گیری اتحاد و انسجام در میان نیروهای انقلا بی و طرد نیروهای وابسته، حماسه ای مقدس شکل گرفت که در تاریخ ایران اسلا می بی  سابقه بود. حماسه دفاع مقدسی که برکات و دستاوردهای بی نهایتی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و جهاد و شهادت مردمان با ایمان و مخلص این سرزمین، ستون های نظام اسلا می را تا مدت ها مستحکم نمود. به مناسبت بزرگداشت این همه مجاهدت و ایثار هر سال 31 شهریور تا ششم مهرماه به عنوان هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است.
اما نبایستی  تجلیل و قدردانی از افرادی که بدون هیچ چشم داشت مالی با نثار جان و مالشان و صرفا با هدف صیانت از اسلا م و دفاع از تمامیت ارضی این مرز و بوم قیام و در جبهه های حق علیه باطل شرکت نمودند، به این دوره کوتاه محدود گردد. به یاد بیاوریم که در هشت سال دوران دفاع  مقدس انبوهی از فرهنگ ها و شخصیت ها شکل گرفت به طوری  که جمعی از رزمندگان دعوت حق را لبیک گویان به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، تعداد دیگری جانباز و ایثارگر ماندند، گروهی در زمره آزادگان قرار گرفتند و جمعی دیگر با یاد و خاطره جبهه و جنگ در عرصه های سازندگی کشور حضور یافتند.
مطالعه تاریخ جنگ های کشورهای مختلف دنیا به ویژه جنگ اول و دوم جهانی موید این موضوع است که نویسندگان، فیلم سازان و هنرمندان کشورهای پیروز در جنگ همواره کوشیده اند ضمن توصیف ایثار و مقاومت مردمشان به طرح فداکاریها، باورهای اخلا قی، آزادی خواهانه و میهن پرستانه آنان در جنگ بپردازند و حتی امروز پس از گذشت حدود هفتاد سال از جنگ جهانی علا وه بر زنده نگهداشتن حماسه های آن از طریق ساخت فیلم های سینمایی یا نوشتن داستان ها و رمان ها به مناسبت های مختلف از قربانیان، رزمندگان و بازماندگان  جنگ تجلیل به عمل میآورند و از آنان به نحو مناسبی قدردانی می شود.
ما نیز که با باورهای اسلا می و دینی علیه نظام ستم  شاهی قیام و هشت سال دفاع مقدس را سپری کردیم و از اندیشه های مذهبی پیروی می کنیم بیش از دیگران بایستی نسبت به پاسداشت خون شهدا وزنده نگهداشتن یاد و خاطره آنان  و همچنین ارج نهادن به جان فشانیهای جانبازان، ایثارگران و رزمندگان با حفظ کرامت شان و منزلت والا ی این عزیزان بی ادعا و حتی گمنام اقدام کنیم. آنانی که حتی پس از سال ها با به یادگار داشتن سوغات جبهه و جنگ با تحمل رنج و درد بسیار امروز شربت شهادت را می نوشند ودر این مسیر بی هیچ ادعا همواره بر کوس رسوایی دشمن در بهره گیری از سلا ح های شیمیائی و کمک های جهانی به رژیم جنگ ستیز  بعثی عراق می کوبند.
جنگ ایران وعراق یکی از پیچیده ترین جنگ های جهان و منطقه بود و ما اکنون در شرایطی قرار داریم که لحظه به لحظه اسرار ناگفته این جنگ منتشر می شود که بخشی از حقیقت درون جنگ ماست و بخشی دیگر آن در  دست 36 کشوری است که چرخ های ماشین جنگی عراق را روغن می زدند.
از یاد نمی بریم که تجاوز عراق به ایران در سپتامبر 1980 آغاز شد و به مدت 8 سال ادامه یافت و این طولا نی ترین و بی سابقه ترین جنگ متعارف قرن حاضر به شمار می رود چرا که جنگ جهانی اول و دوم مدتی کمتر از هشت سال ادامه یافتند و جنگ های دیگر، مانند جنگ ویتنام شمالی و جنوبی نیز به عنوان یک جنگ متعارف همانند جنگ ایران و عراق شناخته شده است. تاریخ از هشت سال جنگ برای ایران، شرف و آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا را در صفحات خود ثبت کرد، اما از متجاوز  و  متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند، جز به زشتی یاد نکرده و نخواهد کرد.

منبع: سایت مردم سالاری

یاد و خاطره این عزیزان گرامی باد...

یا علی


برچسب‌ها: