لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
نقش قشر مغز در پردازش درد

با سلام

تا این اواحر اکثر تحقیقاتی که بر روی پردازش مرکزی درد انجام می‌شد بر روی تالاموس تمرکز یافته بود. با وجود این، درد نوعی ادراک پیچیده است که تحت تأثیر تجربیات قبلی محیط و زمینه‌ای که تحریکات آسیب رسان ایجاد شده، قرار دارد.

نرونهای نواحی مختلف قشر مغز به طور انتخابی به ورودیهای درد پاسخ می‌دهند بعضی از این نرونها در قشر  حس- پیکری  قرار گرفته اند و دارای دامنه‌های گیرنده‌ای کوچکی هستند. بنابراین، ممکن است آنها در دردهای منتشر که مشخصة اکثر دردهای بالینی است ، نقش نداشته باشند.

 

PainSystem

تصویربرداری توپوگرافی با پرتو (PET) Positron نیز نشان داد که دو ناحیه از قشر  ژیروس سینکولیت و قشر  اینسولار نیز در پاسخ به درد مهم هستند. تصور می شود ژیروس سینگولیت و سیستم لیمبیک در پردازش، اجزاء احساسی درد نقش دارند.

قشر  اینسولار از هسته‌های میانی تالاموس و نیز از هسته شکمی میانی و خلفی میانی تالاموس نیز به طور مستقیم پروجکشنهایی رادریافت می کنند. نرونهای قشر  اینسولار در پردازش اطلاعات مربوط به وضعیت داخلی بدن و جزء اتونومیک پاسخ کلی درد نقش دارند. در واقع ضایعات قشر  اینسولار منجر به سندرومی غیرمعمول می‌شود که asymbolia در نامیده می‌شود. بیماران مبتلا به این بیماری، تحریکات آسیب رسان را به صورت درد درک می‌کنند  و می‌توانند درد تیز و مبهم را از یکدیگر تشخیص دهند اما قادر نیستند که پاسخ مناسب احساسی نسبت به درد بروز دهند. بنابراین ممکن است قشر اینسولار اجزا حسی و احساسی و شناختی و تمام آنچه را که برای یک پاسخ مناسب لازم است جمع‌بندی کند.


برچسب‌ها: درد