لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
فعالیت الکتریکی عضلات صاف گوارشی

با سلام خدمت دوستان گرامی

 امواج آهسته در تمام طول دستگاه گوارش حضور دارند و در بعضی نقاط مسئول شروع پتانسیل عمل می‌باشند ولی در نقاط دیگر از جمله آنتر معده و عضله حلقوی روده بزرگ تنها بصورت یک فعالیت الکتریکی می‌باشند. این امواج همیشه در روده باریک تولید شده و موجب کاهش فرکانس در طول روده باریک از دودنوم به ایلئوم می‌شوند. در آنتر معده واژه امواج آهسته و پتانسیل عمل با یکدیگر جابجا می‌شوند زیرا واقعه الکتریکی مشابهی را نشان می‌دهند اما زمانیکه پتانسیل عمل به همراه امواج آهسته روی دهد، پتانسیلهای عمل روی فاز کفه امواج آهسته بوقوع می‌پیوندند.

مولد این امواج سلولهای بینابینی یا Interstitial  Cells of  Cajal یا ICC می‌باشد که بین لایه‌های عضلات طولی و حلقوی قرار دارند. این سلولها از فیبروبلاست و سلولهای عضله صاف تشکیل می‌شوند. زوائد طویل آنها با سلولهای عضله صاف طولی و حلقوی تشکیل اتصالات شکافدار یا gap junction را می‌دهد. بدین ترتیب این اتصالات موجب هدایت امواج آهسته در دو لایه عضلانی می‌شود.

     پتانسیل عمل عضلات صاف GI بوسیله تغییرات هدایت کلسیم و پتاسیم روی می‌دهد دپولاریزاسیون در نتیجه باز شدن کانالهای کلسیم و ورود آن به داخل سلول و رپولاریزاسیون در نتیجه بسته شدن کانالهای کلسیم و باز شدن کانالهای پتاسیم می‌باشد.

یاعلی


برچسب‌ها: ber, امواج آهسته