لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
انتقال احساس proprioception

با سلام

پروپرسپشن(‌لغت لاتین، به معنای متعلق به خود) به معنی احساس وضعیت و حرکت اندامها و بدن خود بدون استفاده از حسن بینایی است. دو شکل فرعی از پروپریوسپشن وجود دارد: احساس وضعیت ایستایی اندام ها( احساس وضعیت اندام) و احساس حرکت اندام( کینستزی). این احساسات در کنترل حرکت اندام، دستکاری اشیایی با شکل و توده  متفاوت و حفظ وضعیت ایستاده، حایز اهمیت هستند.

   سه نوع گیرنده مکانیکی در عضلات ومفاصل وجود دارند که اطلاعاتِ مربوط به احساس وضعیت ایستایی اندام و سرعت و جهت حرکت اندام را منتقل می‌کنند: 1) گیرنده‌های تخصصی کششی در عضلات، که گیرنده‌های دوک عضلانی نامیده می‌شوند؛ 2) گیرنده‌های اندام تاندونی گلژی در تاندون عضلات، که نیروی انقباضی یا تلاشِ‌ اِعمال شده توسط یک گروه از فیبرهای عضلانی را حس می‌کنند؛ و3) گیرند‌ه‌هایی که در کپسول مفاصل قرار دارند و احساس فلکسیون یا اکستانسیون مفصل را منتقل می‌کنند.

علاوه بر این، گیرنده‌های حساس به کشش در پوست ( پایانه‌های رافینی، سلول های مرکل در پوست مودار و گیرنده‌های Field ) نیز اطلاعات مربوط به وضعیت را منتقل می‌کنند. پروپریوسپشن پوستی بویژه در کنترل حرکات لبها در هنگام سخن گفتن و نمود چهره حایز اهمیت است.

یا علی


برچسب‌ها: