لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
کلسی تونین

با سلام

سلولهای پارافولیکولر یا C-Cell در غده تیروئید هورمون پروتئینی به نام Calcitonin ترشح می‌کند که در متابولیسم کلسیم مؤثر است. برخلاف PTH که موجب افزایش غلظت کلسیم پلاسما می‌شود این هورمون آنرا پائین می‌آورد.سلولهای پارافولیکولر منشاء عصبی دارند محل استقرار این سلولها در تیروئید انسان در لوبهای جانبی می‌باشد. جائیکه 1/0 درصد سلولهای اپی‌تلیال را تشکیل می‌دهند. این سلولها از سلولهای تیروئیدی متمایز هستند. کلسی‌تونین از یک زنجیره پپتیدی با 32 اسیدآمینه تشکیل شده است. کلسی‌تونین ابتدا به فرم پیش‌ساز Prepro ساخته می‌شود سپس به فرم کلسی‌تونین درمی‌آید. mRNAهای مسئول ساخت کلسی‌تونین در سلولهای عصبی مسئول ترانس‌کریپشن مولکول دیگری به نام Calcitonin gene related peptide (CGRP) می‌باشند.

کلسی‌تونین در پاسخ به افزایش کلسیم خون آزاد می‌شود. رسپتورهای کلسیمی غشاء در Sense افزایش کلسیم دخالت دارند. از اینرو با فعال نمودن آدنیل‌سیکلاز و افزایش cAMP و پیدایش پروسة اگزوسیتوز گرانولهای کلسی‌تونین آزاد می‌شوند. 1,25 (OH)2 -D3 سطح پلاسمایی کلسیم را افزایش می‌دهد. غذا با واسطه هورمونهای گوارشی بخصوص گاسترین بدون افزایش کلسیم پلاسما موجب ترشح کلسی‌تونین می‌شود.

یاعلی


برچسب‌ها: