لطفا قبل از درخواست جزوه نمونه جزوه را دانلود کنید و بعد به بنده در ایمیل یا در کانال تلگرام پیغام بدهید تا هماهنگی ها با شما انجام شود.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
پروتئین های غشای گلبول قرمز همراه با دانلود کتاب

با سلام

از لحاظ ترکیب، غشاء گلبول قرمز شامل50% پروتئین، 40% لیپید و10% کربوهیدرات می باشد پروتئینهای غشاءRBC را می توان به دو گروه تقسیم نمود:
1-پروتئینهایIntegral : پروتئینهایی هستند که تماماً در ضخامت غشاء سیتوپلاسمی قرار گرفته اند یعنی یک سر این پروتئینها در داخل سلول و یک سر آنها در خارج سلول قرار می گیرد. مهمترین پروتئین این دسته عبارت است از پروتئین موسوم به پروتئین باند3. این پروتئین کانال عبور آنیونها مانند کلر و بیکربنات می باشد.
2-پروتئینهای ساختمانی(Structural) : پروتئینهایی هستند که در سمت داخل غشاء سیتوپلاسمی قرار دارند و اسکلت و داربست اصلی ساختمان RBC را تشکیل می دهند. مهمترین پروتئین ساختمانی اسپکترین است که بصورت زنجیره های دوتایی در هم پیچیده، بلافاصله در زیر غشاء قرار می گیرد. طبیعی بودن ساختمان مولکولی اسپکترین جهت حفظ شکلِ طبیعی RBC ها ضروری است. برای مثال در بیماری اسفروسیتوز ارثی که نوعی کم خونی همولیتیک است، اِشکال اصلی در زنجیره های اسپکترین می باشد.

A simplified cross-section of the red blood cell (erythrocyte) membrane
The lipid bilayer forms the equator of the cross-section with its polar heads (small circles) turned outward. 4.1R=protein. 4.2=protein 4.2. Rh=Rhesus polypeptide. RhAG=Rh-associated glycoprotein. LW=Landsteiner-Wiener glycoprotein.
برای کمک به فهم بهتر درباره این پروتئین ها کتاب لاتین در همین زمینه را برای دانلود می گذارم براتون امیدوارم مفید واقع بشه
عنوان کتاب:Cell Membrane: The Red Blood Cell as a Model
سال انتشار:2003
نویسنده:Yoshihito Yawata
حجم فایل:6.63 مگابیت
رمز فایل:mdphysiology.persianblog.ir
برای دانلود این کتاب برروی لینک دانلود زیر کلیک کنید
یاعلی